Karulauk on väekas taim, millega saab valmistada maitsvaid roogasid. See on imeliste omadustega ürgne taim meie kohalikust loodusest, millega rikastada oma kevadist menüüd.
Karulauk on üks esimesi kevadisi taimi, millega ennast turgutada peale pikka talve. Eestis valmib karulauk tavaliselt varakevadel, umbes märtsist aprillini. Sõltuvalt ilmastikutingimustest võib karulauk valmida veidi varem või hiljem. Kuna karulauk eelistab jahedat ja niisket kliimat, võib selle kasvuaeg varieeruda erinevates piirkondades ja aastatel.
Varakevad on tavaline aeg, mil karulauk hakkab metsades ja niitudel rohelisi lehti näitama. See on ka parim aeg karulauku korjata, kui soovite seda kasutada värskena toiduvalmistamisel või säilitada seda hiljem kasutamiseks.
Karulauk on üks esimesi kevadisi taimi, mis hakkab pärast talve uuesti kasvama, ning selle värske maitse ja tervislikud omadused muudavad selle väärtuslikuks koostisosaks kevadistes roogades. Seega, kui soovite nautida värske karulauku, peaksite selle korjamist ja kasutamist planeerima varakevadel, kui see on kõige maitsvam ja kvaliteetsem.
Karulauku võib leida metsades, niitudel ja niisketes kohtades. Karulauk eelistab varjulisi alasid ja niiskeid pinnaseid ning see võib levida suuremateks tihnikuteks. Taime lehed sarnanevad laiale, lansolaadile ja neil on iseloomulik tugev küüslaugu lõhn.
Karulauk on tuntud oma mitmekülgse maitse ja tervislike omaduste poolest. Siin on mõned põhjused, miks lisada karulauku enda menüüsse:
- Maitse: Karulauk annab toidule terava maitse, mis sarnaneb küüslaugule, kuid on veidi pehmem ja mahedam. Paljud inimesed naudivad selle maitset erinevate toitude, nagu suppide, salatite ja pastaroogade juures.
- Tervislikud omadused: Karulauk sisaldab mitmeid olulisi toitaineid, sealhulgas C-vitamiini, A-vitamiini, rauda ja kaltsiumi. Samuti sisaldab see bioaktiivseid ühendeid, nagu allitsiin, millel on põletikuvastased, antibakteriaalsed ja antioksüdantsed omadused.
- Südame tervis: Uuringud näitavad, et karulauk võib aidata alandada kolesterooli taset veres ja vähendada südamehaiguste riski. See võib aidata ka vererõhu reguleerimisel.
- Immuniteedi tugevdamine: Karulauk on tuntud oma immunomoduleerivate omaduste poolest, mis võivad aidata tugevdada immuunsüsteemi ja võidelda haigustega.
- Seedimise toetamine: Karulauk toetab seedimist, kuna see sisaldab kiudaineid ja prebiootikume, mis toetavad soolestiku tervist ja soodustavad heade bakterite kasvu seedetraktis.
Üks minu lemmikuid viise karulauku tarvitada on otse looduses. See maitseb magusamalt ja pehmemalt kui küüslauk. Isegi lapsed armastavad seda. Kuigi me kogu perega naudime karulauku otse looduses, siis alati ma korjan seda ka koju kaasa, et lisada salatitesse. Eriti maitseb mulle karulauk koos india pähklitest tehtud hapukoorega. Hakin karulaugu hästi peeneks ning segan hapukoorega kokku. Nii saab maitsva kastme erinevatele roogadele.
Karulauku võib ka säilitada talveks. Seda saab hapendada, kuivatada, külmutada. Väga väärtuslik ürgne vägi otse loodusest, millega ennast vajaduse korral turgutada.
KARULAUGU LEIVAKESED
Koostisosad:
- 2 tassi leotatud toortatart (u. 6 tundi leotatud)
- 1 tass leotatud päevalilleseemned (u. 6 tundi leotatud)
- 1 tass päikesekuivatatud tomateid
- paar suurt peotäit värsket karulauku
- 1/2 tassi linaseemneid
- vajadusel soola
Juhised:
- Leota toortatra- ja päevalilleseemneid eraldi anumates umbes 6 tundi.
- Blenderda leotatud ja loputatud päevalille seemned, päikesekuivatatud tomatid vähese veega ühtlaseks massiks.
- Haki peeneks karulauk.
- Sega ühte suurde kaussi kokku loputatud ja kurnatud toortatar, hakitud karulauk ning blenderdatud mass ja püreesta see veel korra saumiksriga läbi.
- Lisa linaseemned ja sega kõik hoolikalt läbi.
- Maitse segu. Kui vaja, lisa soola juurde.
- Vala kogu mass õhukeselt kuivatusplaatidele.
- Tõmba murdejooned nii, et tuleks piisava suurusega ruudukesed, et hiljem oleks kergem leivakesi murda.
- Kuivata max 45 kraadi juures umbes 9 tundi või kuni leivakesed on piisavalt krõbedad.
Nüüd peaksid sul olema maitsvad, tervislikud ja krõbedad toortatra leivakesed, mis on täis erinevaid maitseid ja toitaineid. Kata need omale meelepäraste lisanditega. Või naudi neid lihtsalt nii nagu need on.
MÕNED KASTME IDEED:
Hapukoor
Leotatud pähklid või seemned pesta ja blenderdada vähese veega ning lisada näpuotsaga soola. Sool takistab halbade protsesside tekkimist. Jäta seisma keraamilisse kaussi, klaas- või plastikpurki ööpäevaks kuhugi soojemasse kohta kergelt kinni kaetuna. Hea oleks vahepeal ka segada läbi mõned korrad. Metall takistab hapnemist, seega väldi metallist anumaid. Umbes 24 tunni pärast on hakanud mass kerkima ning on tekkinud pisikesed mullikesed. Siis on hapukoor valmis tarvitamiseks. Edasi võid säilitada seda külmikus ning kasutada järgnevate päevade jooksul.
Kõige neutraalsema ning selle tavalise hapukoore laadsema kreemi saab just india pähklitest, sest neil ei ole tugevat maitset. India pähklitest tehtud kreeme on lihtne maitsestada omale meelepäraselt kas magusalt või siis soolaselt – oleneb, kuidas vaja.
Hapukoore kastmed
Lisa hapendatud seemne või pähkli massile meelepäraseid maitseid. Näiteks võid sinna sisse hakkida hulgaliselt rohelist: tilli, sibulat, karulauku, murulauku. Haki kõik hästi peeneks ning sega hapukoorega.
Karulaugu kaste
Püreesta hapukoorega karulauk ning lisa natuke soola.
Imelihtne ja maitsev.
Tomati-tšilli kaste
Blenderda ühtlaseks massiks:
– peotäis kirsstomateid
– peotäis päikesekuivatatud tomateid
– mõned pehmed datlid
– umbes 1/2 – 1 kaun värsket tšilli kauna (maitse järgi)
– näpuotsaga soola
Karulaugu-hapukurgi kaste
– peotäied karulauku
– peotäis tilli
– väheke rohelist sibulat
– paar hapukurki
– india pähkli hapukoort
– soola
Haki rohelised maitsetaimed võimalikult peeneks. Haki hapukurk pisikesteks tükikesteks. Sega kõik kokku koorega ning maitsesta vähese soolaga.
Soovid rohkem osa saada Elumaitse elustiiliõpetustest? Tule ja jälgi Elumaitset Patreonis: https://www.patreon.com/elumaitse
Elavad Maitsed toovad Sinuni küllusliku elava toidu maailma inspireerides Sind samm-sammu haaval liikuma oma keha ja meelega kerguse ja terviklikkuse poole: https://elumaitse.ee/elavad-maitsed/